Central OEA/NEA is organized into 5 geographic areas, numbered 1 through 5. Each area has an elected Area Representative (except area 5, which has 3), who serves on the Central OEA/NEA Executive Board. Central OEA/NEA also employs an area Political Action Coordinator for each area.

Local Area
Adena E.A.4
Amanda-Clearcreek E.A.1
Amanda-Clearcreek S.S.A.1
Bellefontaine E.A.3
Benjamin Logan E.A.3
Berne Union E.A.1
Bexley E.A. 5
Big Walnut E.A.2
Big Walnut Prof S.S.2
Bloom Carroll E.A.1
Buckeye Valley T.A.2
C-TEC T.E.A.1
Canal Winchester E.A.5
Chillicothe E.A.4
Circleville E.A.4
Clark Co. Assn of SE3
Clark Co. Vocational EA3
Clark-Shawnee Local EA3
Columbus State E.A.5
Delaware City T.A.2
Delaware JVS E.A.2
Dublin E.A.5
Dublin S.S.A.5
Eastland E.A.5
Elgin E.A.2
Fairbanks E.A.2
Fairfield Union E.A.1
Forest Rose E.A.1
Franklin Co BD of DD EA5
Gahanna-Jefferson E.A.5
Graham E.A.3
Grandview Hts Educ. SSA5
Grandview Hts. E.A.5
Granville E.A.1
Greenfield Ex Vlg E.A.4
Groveport-Madison E.A.5
Hamilton Local E.A.5
Heath E.A.1
Heath ED’L .S.S.A.1
Hilliard E.A.5
Huntington Local E.A. 4
Indian Lake A.C.E.3
Indian Lake E.A.3
Johnstown E.A.1
Jonathan Alder E.A.4
Lakewood A. Clasfd.1
Lakewood T.A- Licking  1
Lancaster E.A.1
Lancaster S.S.A 1
Liberty Union Thurston E.A.1
Licking Heights E.A.1
Licking Heights Local ESP1
Licking Valley E.A.1
Logan Elm C.T.A.4
London City E.A.4
Madison Plains E.A.4
Marion E.A.2
Marysville E.A.2
Mechanicsburg E.A.3
Miami Trace E.A.4
Miami Trace S.S.4
Newark T.A.1
North Fork E.A.1
North Union E.A.2
Northeastern Local A. of S.E.3
Northeastern Local E.A.3
Northridge E.A.- Licking 1
Northwestern A.S.E.3
Northwestern T.A.- Clark 3
Olentangy T.A.2
Paint Valley Local T.A. 4
Pickaway Ross T.A.4
Pickerington E.A.1
Pickerington S.S.A.1
Plain Local E.A.- Franklin 5
Pleasant A. of T. 2
Reynoldsburg E.A.5
Reynoldsburg S.S.A.5
Ridgedale T.A.2
River Valley Employees Assn.2
River Valley T.A.2
S.C.O.P.E.5
South-Western E.A.5
Southeastern Local E.A. (Clark)3
Southeastern Local E.S.P. (Clark)3
Southeastern Local T.A. (Ross)4
Southwest Licking E.A.1
Springfield City ESP- SEUSS3
Springfield E.A. (Clark)3
Teays Valley C.T.A.4
Tecumseh E.A.3
Tolles E.A.4
Tri-Rivers E.A.2
Union Scioto E.A.4
Unioto Support Assn.4
United Riverside E.A.3
Upper Arlington E.A.5
Urbana A.C.T.3
Walnut Twp E.A.1
Washington E.A.- Fayette 4
West Jefferson E.A.4
West Liberty Salem E.A.3
Westerville E.A.5
Westerville Education S.S.A.5
Westfall E.A.4
Whitehall E.A.5
Worthington E.A.5
Worthington E.S.P.5
Zane Trace E.A.4
Zane Trace S.S.P. ASSN4

Area Reps

Area 1 Rep  Heather Miller
Area 2 Rep Juliet Litzel
Area 3 Rep Jim Templeton
Area 4 Rep David Jardot
Area 5 Rep David Schottner
Area 5 Rep Mary Kennedy
Area 5 Rep Kim Cooper